Stavět se musí!

Podobně jako ve významnějších obcích se i u nás zapojili do volební kampaně developeři a narazili jsme na několik poměrně překvapivých tvrzení, které by tedy měly vyvolávat dojem, že stavět se musí, není vyhnutí a je to tak správné. Tyto útoky nemůžeme brát jinak, než jako potvrzení správnosti našeho postupu. Zde uvádíme na pravou míru alespoň jejich hlavní teze:

 1. My se na křesla v zastupitelstvu netřeseme a pokud by dnešní reprezentace dodržovala sliby dané občanům a byla ochotna svoje plány výstavby na orné půdě korigovat v zájmu životního prostředí, nemuseli bychom dnes občany obtěžovat volební kampaní.
 2. Developer postavil pro Průhonice novou čističku. Nepostavil ji ale hlavně pro sebe, protože ta stará neměla dostatečnou kapacitu? Nemusel položit nový asfalt, když už ten starý rozvrtal? Jděte se zeptat občanů v sousedství té nové čističky, jak se jim tam nyní žije!
 3. Opravdu budou mít z naší činnosti prospěch Dobřejovice? Zabráněním výjezdu na naší Říčanskou naopak zůstane veškerá dopravní zátěž na straně exitu 8.
  O otevření silnice mezi parky jsme po pravdě řečeno neuvažovali a považujeme to za uzavřenou záležitost.
 4. 110 hektarů dávají dohromady severozápadní rozvojová zóna Průhonice (73 ha) a komerční zóna Čestlice (39 ha). Sám developer svojí zónu propaguje jako „největší za posledních deset let“.
 5. Ve vyhodnocení vlivu změny územního plánu Čestlic, které mělo za cíl rozšířit komerční zónu za valem na celou plochu mezi exity 6 a 8, se na straně 54 píše, že „došlo ke zpřesnění objemu generované dopravy z 6 800 na cca 9 500 voz./den v jednom směru“. Čili dohromady okolo 20 tis. vozidel denně. A to nepočítáme vozidla, která by používala komunikaci v zóně k tranzitu v případě vybudování výjezdu na Říčanskou!
 6. Ve stejném dokumentu se lze dočíst i to, že v Průhonicích máme překročeny limity pro hluk i imise škodlivin, což je stav nezákonný a radnice by měla bránit jeho zhoršení, když už ho nemá vůli zlepšit.
 7. V žalobách nejsou přezkoumávány vykonstruované pochybnosti o rozhodnutí úřadů, úřady bohužel zcela reálně rozhodují ve prospěch developerů bez ohledu na závazné předpisy i zdravý rozum. Krajský soud například v rozsudku ve věci CP Čestlice k úvahám Stavebního úřadu Říčany napsal v bodě 38 doslova: „Stavební úřad pak ve svém rozhodnutí o změně územního rozhodnutí poznamenal, že námitka žalobce směřující proti souhlasu ze dne 30. 6. 2016 je opožděná, neboť ji měl žalobce uplatnit v řízení o vydání územního rozhodnutí ze dne 16. 2. 2015. Absurdnost takové argumentace spočívá v tom, že je žalobci vytýkáno, že nebrojil proti obsahu souhlasu ze dne 30. 6. 2016 v době, kdy tento souhlas neexistoval, a tedy jej objektivně nebylo možné napadat.“
 8. Měření hluku bylo provedeno v době uzávěry Říčanské, jsou na to důkazy:Mail Borovičková
 9. Ochranné pásmo Průhonického parku existuje od roku 1981 a zahrnuje i celý prostor komerční zóny Čestlice jih, ve stejné podobě jej převzalo i UNESCO (http://whc.unesco.org/en/list/616/), to se ani developerovi ani majitelům pozemků z Čestlic pochopitelně nelíbí.
  Grafické vymezení parkuUNESCO
 10. Pan Kindl postupuje při vytváření územních plánů nepřípustným způsobem, je k tomu dostupný dokument České komory architektů. Stavovský soud ČKA ve věci zatím nerozhodl, o zproštění nemůže být řeči.
 11. Proč se enviromentální spolky nemají setkávat s developery? Protože spolu nemají, o čem mluvit. Spolek je účastníkem správního řízení, není ve sporu s developerem. Může to skončit jedině tak, že developer nabízí nebo vyhrožuje. Méně obezřetné spolky už na to doplatily.
 12. A nakonec a možná především, pokud mají voliči pochybnosti o některých kandidátech, volební systém jim umožňuje vybrat si zástupce z vícero kandidátek dle vlastního uvážení. Přejeme jim šťastnou ruku!

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s