Z pošty

Máme smůlu

Průhonice máme rádi. Je to hezká a příjemná vesnice. Ale mají smůlu – přitahují hodně bohaté lidi, z nichž u některých není v přímé úměře množství peněz a slušnost s ohleduplností, a myslí si proto, že mohou víc než ti ostatní. A my bychom chtěli, aby Průhonice byly hlavně pro ty ostatní.
Tím máme na mysli, aby zastupitelstvo obce „nešlo tolik na ruku“ mocným, ať už jsou to různí developeři nebo jednotlivci a vytvářelo obecní normy pro zde žijící většinu. Aby v obytné zóně, kde žijí lidé, sedící v letní večery na zahradě a vychutnávající si klid, nemohl nikdo spustit ochromující rámus „rachejtlemi“ (sobotní večery na hřišti Sokolovny). Abychom měli o zákonech informovanou Obecní policii, kam když v této věci zavoláme, se dozvíme, ano, víme, strašně to obtěžuje, ale nemůžeme nic dělat, je před 22.hodinou. Aby jim jejich šéf poskytl právní povědomí nebo je poslal na školení třeba o paragrafech Občanského zákoníku. Aby místo zahrad, opět v obytné zóně, nevznikala vydlážděná parkoviště. Aby zastupitelstvo umělo využívat existenci ochranné zóny Průhonického parku, vyplývající z jeho zápisu mezi památky UNESCO, ve prospěch vesnice. Aby už nevznikaly v okolí Průhonic další nákupní zóny, dopravně pro vesnici zcela devastující. Aby opět ožilo srdce Průhonic, tím myslíme náměstí, které vlivem zrušené hospody U Bezoušků a přeměny živého hotelu a restaurace Magnolie v ponurou Palomu, se stalo mrtvým a sociálně nepodnětným prostředím.
Ano, víme, že je to trochu z oblasti sci fi, ale myslíme si, že zastupitelé by se měli hlavně starat o to, aby Průhonice zůstaly pro své obyvatele co nejpříjemnější obcí k životu. Současné zastupitelstvo, ač jednotlivci jsou nám lidsky sympatičtí, úplně nesplnilo naše očekávání.

Eliška a Rudolf Schránilovi
Ing. Arch. Rudolf Schránil je členem stavební komise obce